Novinky
Když vám nehoda zruinuje živnost. Proč je důležité pojištění odpovědnosti?
Pracovat jako živnostník je v mnoha směrech výhodné – živnostník si čas organizuje podle sebe, práci si dělá „po svém“ a nedohlíží na něj nevrlý šéf. Na druhé straně s sebou práce OSVČ přináší i velkou zodpovědnost, a to nejenom za dobře odvedenou práci, ale také za nehodu. Pokud však nemá živnostník sjednané pojištění odpovědnosti, situace se stává o to nepříjemnější a veškeré škody, ať už v podobě újmy na zdraví či na majetku, musí uhradit sám. Pracovní pochybení nebo nehoda se přitom může vyšplhat na statisícové částky, živnostníka zadlužit a v horším případě způsobit konec jeho podnikání. Jak tomu předejít?
Lékaři, advokáti, soudní znalci či třeba veterináři. Těm všem nařizuje zákon mít zřízené pojištění profesní odpovědnosti pro případ, že učiní pracovní chybu, kterou způsobí třetí osobě újmu. Chrání tak nejenom samotné odborníky, ale také ty, kteří by přišli ke škodě. Pojištění odpovědnosti by však mělo být samozřejmostí pro každého pracovně aktivní člověka. Zatímco zaměstnanec bývá zpravidla v případě chyby do určité míry krytý pojištěním zaměstnavatele, externí zaměstnanci firem a živnostníci si jej musí zajistit sami a rozhodně by na něj neměli zapomínat. Nedopatřením totiž mohou způsobit škodu nejenom na majetku, ale může dojít i k ublížení na zdraví, v krajních případech i k usmrcení. Škoda přitom nemusí být způsobena jen chybou, nehodou či nepozorností, ale třeba vadou používaného materiálu či výrobku. „Správně sjednané pojištění odpovědnosti dokáže živnostníkům ušetřit mnohé budoucí potíže. Často dochází k nehodám, které by čekal jen málokdo, a následky mohou být v řádech statisíců. To pro menší živnostníky může být likvidační a vést k zadlužení na několik let a logicky také k ukončení živnosti. Evidujeme, že zejména menší živnostníci toto riziko podceňují,“ uvádí Lucie Ponertová, ředitelka underwritingu a zajištění ve společnosti Slavia pojišťovna.
Nejméně se chrání menší živnostníci
Na pojištění odpovědnosti často zapomínají ti živnostníci, kteří se domnívají, že škody, které mohou způsobit, nejsou nijak velké. „Mezi nejrizikovější profese v tomto směru patří instalatéři, topenáři nebo elektrikáři. Nehody, se kterými se setkáváme, nejsou mnohdy způsobeny špatně odvedenou prací, ale náhodou nebo chvilkou nepozorností,“ říká Lucie Ponertová. Konkrétní ukázkou může být případ, kdy instalatér špatně provedl vodovodní spoj, ten v době nepřítomnosti majitelů bytu praskl a vytékající voda zničila kuchyňskou linku, dřevěnou podlahu bytu a vyplavila také byt sousedů o patro níže. Celková škoda dosáhla částky 420 000 Kč. „Podobné škody evidujeme také například u elektrikářů nebo topenářů,“ doplňuje Lucie Ponertová.
Jak vybírat pojištění odpovědnosti?
Živnostníci by si při zřizování pojistky měli všímat jak rozsahu služeb pojištění, tak nastavených limitů. „Každý živnostník by se měl zamyslet nad tím, jaká rizika při vykonávání jeho profese hrozí a jaké škody by mohl způsobit. Pokud si není jistý, určitě je na místě rozsah limitů zkonzultovat u své pojišťovny,“ říká Lucie Ponertová. V případě, že živnostník často dojíždí za prací do zahraničí, měl by si uvědomit, že řada pojistek k odpovědnosti se vztahuje jen na území České republiky, proto je dobré se u své pojišťovny vždy přeptat.