Vážení klienti, jsme tady stále pro Vás a Vaše požadavky jsme připraveni řešit on-line nebo telefonicky na zákaznické lince.

Novinky

Jaká jarní nebezpečí ohrožují náš rodinný rozpočet? Blesky, voda, neopatrnost i nezvaní návštěvníci

15.05.2017

Jara se většina z nás nemůže dočkat. Po dlouhých zimních měsících už netrpělivě vyhlížíme čas, kdy se příroda začíná probouzet, přibývá světla a dny se prodlužují. Podle pojišťoven však jaro s železnou pravidelností přináší také nehody, které dokáží nepříjemně potrápit nejednu domácnost. Na co si na jaře dát pozor? Pojišťovny varují zejména před silnými přívalovými dešti a bouřkami, které přináší aprílové počasí. Tím ale výčet rizik nekončí. „Na jaře řešíme nejčastěji škody způsobené rozmary přírody – vytopené sklepy, elektrické spotřebiče zničené úderem blesku, střechy a další součásti domů narušené silnými větry. Současně lidé začínají trávit více času mimo domov, proto pravidelně narůstají případy krádeží,“ popisuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny. Podobné nečekané události dokáží nepříjemně narušit chod domácnosti a nabourat rodinný rozpočet. Jak se před uvedenými riziky můžeme chránit a kdy pomůže pojištění domácnosti?

Když nás potrápí rozmary počasí

Silné deště, rozvodněné řeky a další rozmary přírody páchají v Česku každoročně škody v řádu stamilionů korun. „Jarní měsíce jsou rizikové z mnoha důvodů. Tající sníh, deště a silné bouřky často komplikují život majitelům domů. Přibývá havárií, dochází k velkým teplotním výkyvům. Průměrná výše škod při povodni či záplavách se podle našich údajů pohybuje kolem 150 000 Kč, v případě vichřice je průměrná výše škod kolem 29 000 Kč, při krupobití lidé hlásí škody v průměru za 45 000 Kč,“ popisuje Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny. Správně nastavené pojištění dokáže všechna uvedená rizika spolehlivě ošetřit.

Když uhodí blesk

Úder blesku je běžným živelným rizikem, proti kterému pojišťovny nemovitosti standardně pojišťují. Ale mohou nastat i případy, kdy do jiné nemovitosti či nedalekého elektrického zařízení udeří blesk, který způsobí přepětí v elektrické síti, čímž může dojít k poškození majetku, aniž by na něm blesk zanechal tepelné či mechanické stopy. V takovém případě může pojišťovna odmítnout plnění, protože nejde o přímý úder blesku a poškozené elektrické spotřebiče či jejich opravu si majitel musí hradit z vlastní kapsy nebo se může pokusit vymoci náhradu škody po dodavateli elektrické energie. „Každoročně evidujeme případy, kdy velké bouřky vyřadí z provozu větší množství elektrických spotřebičů v určité lokalitě. Na přepětí jsou velmi citlivé zejména slaboproudé obvody – např. TV přijímače, počítače a jejich monitory, výjimečně však mohou být poškozeny veškeré elektrické přístroje včetně automatických praček, elektrických zařízení na ohřev vody či kuchyňských spotřebičů. Slavia pojišťovna v rámci pojištění domácnosti dokáže minimalizovat i škody způsobené přepětím či nepřímým úderem blesku. Obě rizika jsou ošetřena v našich základních variantách pojištění. Není nutné sjednávat a hradit nic navíc,“ uvádí Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny.

Když vás navštíví zloději

Kromě živlů ohrožují na jaře naše domácnosti ve větší míře také zloději. Důvodů je hned několik: lidé během jarních a následně letních měsíců nechávají své příbytky bez dozoru, více cestují a častěji nechávají otevřená okna a vchodové či balkónové dveře. Průměrná výše škody při vloupání se podle Slavia pojišťovny pohybuje kolem 55 tisíc korun. „Lidé podceňují zabezpečení svých domovů. Často se stává, že mají pojištěnou nemovitost, ale nemyslí už na vybavení svého domu či bytu, které při řádění zlodějů vezme za své,“ upozorňuje Vanda Kýpeť. Ideální je mít objekt dostatečně zabezpečen a zároveň ošetřen pojištěním domácnosti. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění. „Stejná pravidla platí i pro chaty a chalupy, které jsou bez dozoru větší část roku, proto jsou lákadlem pro zloděje a vandaly,“ říká Kýpeť.

Když vyrazíte na kola

V rámci pojištění občanského majetku lze eliminovat také škody, které členové domácností způsobí dalším osobám. Stačí si pojistit odpovědnost, případně připojistit toto riziko k pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Každý odpovídá za své jednání a také za škody, které může způsobit. Současně ručí také za své děti a dokonce i za své domácí mazlíčky. Přitom nerozhoduje, zda újmu druhým způsobí úmyslně, nebo nedopatřením či opomenutím. Stejné pravidlo platí v případě ublížení na zdraví. Škodu je třeba nahradit. Většinou se jedná o nehody, které jsou běžnou součástí našich všedních dní, ale výše škod se může díky novému občanskému zákoníku vyšplhat až do stovek tisíc či milionů korun, zejména jde-li o újmu na zdraví. Podobná událost pak dokáže viníkovi způsobit až existenční problémy. „Na jaře v rámci pojištění odpovědnosti často hradíme škody na zdraví a poničeném vybavení způsobené při cyklistice a dalších rekreačních sportech, celoročně pak řešíme vytopené byty sousedů, rozbitá okna a další běžné nehody,“ vysvětluje Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny. Některé škody bohužel nezaplatí ani pojišťovna, jedná se např. o situace, kdy je škoda způsobena úmyslně, hrubou nedbalostí nebo pod vlivem alkoholu.

Pozor na podpojištěnou domácnost                           

Při sjednávání pojištění je třeba dávat pozor, abyste svůj domácí majetek správně ocenili a do smlouvy s pojišťovnou uvedli jeho reálnou hodnotu. Často dochází k případům podpojištění. „Průběžně je také nutné pojistné smlouvy aktualizovat. To platí zejména v případě, kdy si do domácnosti pořídíte předmět, který její hodnotu výrazně navýší. Může jít například o cenný obraz nebo elektroniku. V případě podpojištěné domácnosti riskujete krácení pojistného plnění. Smlouvu je vhodné aktualizovat rovněž po každé větší rekonstrukci. Výši pojistné částky doporučujeme upravit podle nové hodnoty majetku. V případě nečekané události tak budete mít dostatek finančních prostředků na opravu či znovupořízení poškozených, zničených nebo odcizených věcí,“ doporučuje Kýpeť ze Slavia pojišťovny.

Tipy pro pojištění domácnosti:

  • Zamyslete se, kterými riziky jste nejvíce ohroženi, a pak ověřte, zda vaše pojištění tyto škody opravdu zahrnuje. Některá specifická rizika vyžadují sjednání připojištění a nemusí být zahrnuta v základní nabídce (např. atmosférické srážky či povodeň).
15.04.2017

Co dělat, pokud vám pod kola vběhne divočák?

Číst článek
23.06.2017

Zdravotní komplikace na cestách: výšková nemoc, infarkt nebo úraz na motorce

Číst článek
< Zpět na archiv článků
Zde se zobrazí výsledky vyhledávání